Posted on

Walka z uzależnieniem nigdy nie jest łatwa, niezależnie od tego, co jest nałogiem, choć rzecz jasna, najtrudniej jest uporać się z uzależnieniem psychicznym i fizycznym, czyli alkoholizmem, narkomanią czy lekomanią. Czy psycholog w Katowicach może pomóc w takich przypadkach? Oczywiście, że tak!

Niezbędna specjalistyczna pomoc

Uzależnienie to przymus wykonywania jakichś czynności czy przyjmowania konkretnych substancji, który z czasem zupełnie dominuje w życiu człowieka, kompletnie je dewastując. Uzależniają się zwykle osoby dość słabe psychicznie czy też znajdujące się w trudnej sytuacji i już choćby to oznacza, że pokonanie nałogu samodzielnie praktycznie nie jest możliwe. Oczywiście czasem się to udaje, ale znacznie częściej osoby uzależnione szybko wracają do nałogu, a nieudane próby jego pokonania jeszcze bardziej pogarszają ich stan, podkopując pewność siebie i zaświadczając o ich słabości – w ich własnych oczach. Lepiej zatem od razu skorzystać ze specjalistycznej pomocy, przy czym psycholog powinien być pierwszym wyborem. Oczywiście w bardzo trudnych przypadkach, jak skrajne uzależnienie, zagrożenie zdrowia i życia, czy też niechęć do podjęcia terapii, konieczne może okazać się od razu umieszczenie uzależnionego w ośrodku, zwykle zamkniętym. W większości przypadków jednak terapia prowadzona przez psychologa w Katowicach daje dobre skutki – choć oczywiście kluczowe jest nastawienie samego uzależnionego. Musi on chcieć zmienić swoje życie, inaczej nawet najlepszy specjalista nie pomoże.

Jak pomaga psycholog?

Psychoterapia polega na rozmowie. Co ważne, może ona mieć formę indywidualną, czyli polegać na spotkaniach w cztery oczy pacjenta z psychologiem, jak i grupową. To, jaką formę wybrać, może zależeć od pacjenta, ale też od psychologa. Czasem pacjent nie czuje się komfortowo w grupie i nie zamierza opowiadać innym o swych problemach, w innych przypadkach zaś doświadczenia innych osób są dla niego niezwykle cenne i pouczające.
Zawsze jednak celem psychoterapii jest:

– pokazanie uzależnionemu, do czego doprowadziło jego postępowanie i nałóg oraz tego, w jakim punkcie się znalazł, wraz ze wskazaniem możliwych zagrożeń – nierzadko dopiero na tym etapie pacjent z całą mocą uświadamia sobie swoją sytuację, zwłaszcza gdy przez dłuższy czas był odurzony czy zupełnie pochłonięty działaniami, od których jest uzależniony,

– wskazanie możliwych dróg pokonania problemu – psycholog pokazuje, że zawsze jest wyjście z sytuacji, podczas gdy sam uzależniony może myśleć, że nie ma już dla niego szansy,

– zbudowanie wraz z pacjentem silnych podwalin przyszłego życia w abstynencji.