Posted on

Narzędzia budowlane, mechaniczne powinny z biegiem rozwoju technologii stawać się coraz bardziej niezawodne. Lepsze materiały, możliwość łączenia tworzyw, rozwinięta inżynieria materiałowa, to wszystko powinno wpływać na bezawaryjność współczesnych urządzeń. Z drugiej jednak strony istnieje rynek klienta, który chce pracować na jak najtańszych urządzeniach. Czy niską cenę da się pogodzić z wysoką, jakością? Czy może wręcz przeciwnie? Czy naszpikowane technologią maszyny są lepsze od tych, które obsługiwać należy manualnie?

Żywotność giętarki – co na nią wpływa?

Jak każde urządzenie mechaniczne, również giętarka podlega zużyciu. Trudno oszacować, jaki jest okres żywotności konkretnej maszyny, gdyż zależy to od wielu czynników. Wpływ na to mają przede wszystkim wykonanie maszyny, ale również częstotliwość użytkowania. W przypadku tego drugiego czynnika, najczęściej psują się maszyny używane wyjątkowo intensywnie, lub bardzo sporadycznie. Giętarki, które są intensywnie eksploatowane muszą być kontrolowane pod względem technicznym oraz konserwowane. Wbrew pozorom, również urządzenia, których używa się bardzo rzadko muszą przechodzić kontrole z dużą częstotliwością. Wszystko, dlatego, że nieużywane elementy mogą się niszczyć: śniedzieć, rdzewieć, w przypadku elementów gumowych parcieć. Także plastikowe elementy i kabli ulegają uszkodzeniu wraz z wiekiem – nie jedynie ze zużyciem. Innym aspektem żywotności giętarki jest, jakość i surowiec wykonania. W zależności od tego, maszyny mają wyższy i niższy czas zużycia. Dobrej jakości urządzenia mogą służyć wiele lat. Niestety na rynku można zakupić również urządzenia tańsze – ale gorszej jakości wykonania. Są one mniej wytrzymałe, ale i trudniejsze w obsłudze.

Gdzie zastosowanie znajdują giętarki?

Giętarka ma za zadanie wykonywania gięcia na rurach. Ma za zadanie nie uszkodzić rur, które są gięte, nawet, jeśli mają one niedużą średnicę. Kluczem jest zastosowanie wysokiej jakości sprzętu, oraz odpowiednio spasowanego do rur zacisku. Wbrew pozorom, giętarka znajdzie zastosowanie nie tylko u hydraulików tworzących instalację sanitarną. Urządzenie wykorzystywane bywa w zakładach mechaniki pojazdowej do zaginania tłumików i innych elementów pojazdu. Dodatkowo przy naprawianiu innego typu maszyn istnieją elementy, które muszą być odpowiednio zagięte. Inne zastosowania, jakie mają giętarki to tworzenie ogrodzeń dekoracyjnych, bram czy balustrad. Urządzenie tego typu można spotkać w zakładach produkujących meble, gdzie stosuje się je do okuć i uchwytów.