Posted on

Kawa rozpuszczalna często jest określana jako chemiczna, niesmaczna i szkodliwa. Wiele osób przyjęło do siebie tę opinię nawet nie zastanawiając się czy krytyka kawy rozpuszczalnej jest słuszna. Jak się okazuje niepochlebne słowa na temat tego rodzaju kawy są wyolbrzymione. Co najważniejsze, kawa rozpuszczalna jest naturalną kawą i nie posiada w swoim składzie chemicznych dodatków. Kawa staje się rozpuszczalną, gdy dochodzi do procesu odparowania wody z wcześniej zaparzonej kawy. Efektem są rozpuszczalne drobinki, które przez cały czas przetwarzania wciąż są kawowym napojem, gotowym do ponownego zaparzenia w domowy zaciszu.

Negatywna opinia na temat kawy rozpuszczalnej – czy słusznie?

Kawa rozpuszczalna ma posiadać podobno najgorszą jakość spośród reszty rodzajów kaw. Faktem jest, że kawa rozpuszczalna składa się z ziaren najsłabszej jakości. Skutkuje to jej śladową ilością kofeiny oraz delikatnym smakiem, który nie każdemu smakuje. Znajdą się jednak osoby, które z powodów zdrowotnych albo smakowych wybiorą właśnie subtelniejszy rodzaj kawy i wtedy dla takich konsumentów idealnie sprawdzi się kawa rozpuszczalna.

Niezbyt korzystna wydaje się również data przydatności kawy rozpuszczalnej. Przyzwyczajeni do chemicznego jedzenia, które może miesiącami leżeć w lodówce, spodziewamy się, że kawa, która w suchym miejscu może bez przeszkód przeleżeć długi czas, nie może mieć pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Mimo wszystko długi czas przydatności jest zaletą kawy rozpuszczalnej, która nie traci swojego smaku przez długi czas. Jest ponad to łatwa w wykonaniu a sprzątanie po przygotowaniu sobie kawy nie zajmuje wiele czasu.

Zdrowie a kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna, wbrew krytyce jest zdrowa i pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Wpływa na to chociażby niski poziom cholesterolu, który może się sprawdzić dla osób z jego podwyższonym wynikiem. Takowa kawa zawiera również sporo składników mineralnych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka, a których nie spotka się w normalnej kawie. Kawa rozpuszczalna zawiera cynk, magnez oraz wapń. Zmniejszona ilość kofeiny również może okazać się zaletą dla osób, które ze względów zdrowotnych nie powinny przekraczać danej dawki kofeiny na dzień. Kawa rozpuszczalna składa się również z HMF czyli hydroksymetylofurfuralu. Jest to związek, który ostatnio dowiedziono, że może wywoływać terapeutyczny wpływ na niektóre nowotwory. Przeciwutleniacze zawarte w omawianej kawie mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Składniki te zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów, a także chorób neurodegeneracyjnych.