Posted on

Wszystkie przedsiębiorstwa mają obowiązek zapewnić pracownikom profesjonalną obsługę kadrowo-płacową. W dużej firmie, która zatrudnia kilkaset osób i więcej, wszelkimi sprawami pracowników zajmuje się specjalny dział złożony z doświadczonych specjalistów. A co z niewielkimi zakładami? Zobaczmy, jak wygląda obsługa kadr i płac w małych firmach.

Kadry i płace w mniejszych przedsiębiorstwach

Kiedy w firmie pracuje kilkoro ludzi, wtedy stworzenia działu kadr i płac staje się zbyt kosztowne. Nad wszelkimi kwestiami związanymi z zatrudnieniem i wynagrodzeniem pracowników czuwa wtedy kadrowa. Co ciekawe, coraz częściej – zamiast płacić pensję jednej osobie – szefowie (prezesi, dyrektorzy itp.) korzystają z usług zewnętrznych firm.

Ten tzw. outsourcing to dobre rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw. Dzięki takiej usłudze obsługa kadrowo-płacowa odbywa się szybko i w pełni profesjonalnie. A zakres zadań, jaki obejmuje, jest bardzo szeroki. Wśród nich są m.in.: sporządzanie i rozliczanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych; sporządzanie list płac i prowadzenie kartotek wynagrodzeń; prowadzenie akt personalnych pracowników; rozliczanie urlopów i delegacji oraz przeprowadzanie czynności związanych z wygaśnięciem stosunku pracy i nadzór nad sprawami związanymi z BHP.

Outsourcing kadrowo-płacowy – inne zalety

Obsługa kadr i płac w małych firmach, którą zajmuje się wynajęte do tego zewnętrzne biuro, ma jeszcze kilka zalet. Sprawia, że zaoszczędzimy pieniądze i czas (outsourcing pozwala bowiem skupić się tylko na rozwijaniu działalności przedsiębiorstwa, a nie na skomplikowanych formalnościach).

Co więcej, jest to bardzo wygodne i bezpieczne. Dlaczego? Wszelkie sprawy związane z kadrami wymagają bezustannej wiedzy związanej z aktualnymi przepisami. Jeden człowiek zatrudniony jako samodzielny specjalista ds. kadr i płać może niestety łatwo popełnić jakiś błąd. W przypadku korzystania z usług zewnętrznej firmy, pomyłka w dokumentach jest niemożliwa, a co za tym idzie – nie ma mowy o poważnych i przykrych konsekwencjach.

Koszty outsourcingu

Jeżeli chodzi o koszty zatrudnienia takiej firmy, to są one zależne od kilku czynników. Wymieńmy, co do nich należy. Przede wszystkim wpływ ma sama wielkość przedsiębiorstwa. Poza nią, ważna jest
liczba zatrudnionych pracowników oraz zakres usług, które są wymagane przez klienta.

Co bardzo pomocne, większość biur rachunkowych umożliwia rozliczenie w formie konkretnego i stałego comiesięcznego abonamentu. Pozwala także na wykupienie innych, dodatkowych usług.